Pater Noster Race 2017 Resultat




 

Pater Noster Race lördag 20 maj 2017 Stenungsund – Skärhamn
Totalresultat
Startnummer Nat SglNr Rorsman Båtnamn Klubb Båttyp Startgrupp Placering Starttid Sluttid Seglad tid SRS-tal Korrigerad tid
33 SWE 39 Stephan Berntsson Norix TJSS XP-33 3 1 11:55:16 16:32:07 04:36:51 1,045 04:49:19
45 SWE 10070 Per Algotsson Farrgo BKSS Farr 30 3 2 12:11:02 16:32:30 04:21:27 1,117 04:52:03
25 SWE 157 Joakim Axelsson Luna SSÅV Mixer Cr 3 3 11:35:48 16:33:57 04:58:09 0,968 04:48:37
44 SWE 33 Hans Johansson BlueS STSS XP-38 3 4 12:09:48 16:36:34 04:26:46 1,111 04:56:23
26 SWE 306 Bertil Rohlén X3M BKSS X-332 3 5 11:47:47 16:37:08 04:49:21 1,014 04:53:24
13 SWE 39 Ulf Hjalmarson Langeline STSS IOD 2 6 11:24:43 16:37:26 05:12:43 0,929 04:50:32
7 SWE 551 Stefan Jaenson Johanna STSS H-båt 1 7 11:09:03 16:38:01 05:28:57 0,879 04:49:09
21 SWE 139 Tommy Strandberg TJSS Contrast 33 2 8 11:28:48 16:38:43 05:09:55 0,943 04:52:16
37 SWE 39 Stefan Möller STELLA KMS Swedestar 370 3 9 11:55:44 16:40:49 04:45:05 1,047 04:58:29
41 SWE 11131 Peter Lundgren La primera STSS Sun Fast 3600 3 10 12:03:12 16:41:14 04:38:02 1,08 05:00:17
11 SWE 55 Urban Ristorp Eir STSS IOD 2 11 11:24:43 16:41:30 05:16:47 0,929 04:54:18
18 SWE 71 Magnus Collby Blackout STSS IOD 2 12 11:24:43 16:42:05 05:17:22 0,929 04:54:51
47 SWE 9267 Mattis Ekvall Pila BJK Mannerberg 38 3 13 12:11:27 16:42:49 04:31:22 1,119 05:03:40
31 SWE 10533 Evan Thorsson STSS Gambler 38 3 14 11:53:23 16:43:27 04:50:04 1,037 05:00:49
24 SWE 58 John Hansson Malvina TJSS Smaragd 3 15 11:35:32 16:44:12 05:08:40 0,967 04:58:30
42 SWE 75 Janne Ågren Yolo DBS Xp 38 3 16 12:05:35 16:45:29 04:39:54 1,091 05:05:22
20 SWE 389 Jonny Petersson Claris STSS Dehler 29 Mk II racingköl 2 17 11:28:30 16:46:23 05:17:52 0,942 04:59:27
36 SWE 57 Lars Niklasson RACCOON SSVÄ First 36.7 3 18 11:55:44 16:46:44 04:51:00 1,047 05:04:41
28 SWE 92 Fredric Nilsson eXile STSS X-99 3 19 11:50:44 16:47:26 04:56:42 1,026 05:04:25
8 SWE 15 Carl Stark I-boat STSS 1/4 Ton Manzanita 1 20 11:09:03 16:47:56 05:38:53 0,879 04:57:53
12 SWE 70 Reine Larsson Grace STSS IOD 2 21 11:24:43 16:49:35 05:24:52 0,929 05:01:49
6 SWE 570 Lars Hammar Tjörns Däck TJSS H-båt 1 22 11:09:03 16:50:53 05:41:50 0,879 05:00:29
27 SWE 47 Peter Amundin Ninja ÖKK J-92 S 3 23 11:48:17 16:51:01 05:02:44 1,016 05:07:35
30 SWE 19 Pär Ericson Solitaire GAST Salona 35 performance 3 24 11:51:42 16:51:28 04:59:45 1,03 05:08:45
38 SWE 77 Mats Berntsson Blade II STSS First 35 djup köl (Farr design 622) 3 25 11:58:03 16:52:08 04:54:05 1,057 05:10:51
10 SWE 59 Hans Axelsson Geronimo STSS H 323 1 26 11:22:55 16:52:54 05:29:59 0,923 05:04:35
5 SWE 1 Martin Ekhed Alphina ÖKK Chess 1 27 11:08:03 16:53:13 05:45:10 0,876 05:02:22
43 SWE 7341 Hans Arthurson Flyer HJBK First 40.7 std. köl 3 28 12:06:26 16:53:26 04:46:59 1,095 05:14:16
9 SWE 358 Mats Andersson Matilda TJSS NF 1 29 11:19:53 16:56:27 05:36:34 0,913 05:07:17
2 SWE 89 Staffan Cederlöf Retro Balloon STSS Compis 1 30 11:00:32 16:57:33 05:57:01 0,854 05:04:54
39 SWE 1034 Carin Sjölander Jigy Jigy GQSS Archamault 35 3 31 12:02:06 16:57:54 04:55:48 1,075 05:18:00
32 SWE 279 Krister Ahlqvist ESQUIRE KMS Dehler 36SQ 3 32 11:54:48 16:59:49 05:05:01 1,043 05:18:08
16 SWE 64 Örjan Hedborg Jeanie M STSS IOD 2 33 11:24:43 17:01:59 05:37:16 0,929 05:13:20
4 SWE 20 Simon Jansson Harmony MKSK Dominant 78 1 34 11:06:43 17:02:51 05:56:08 0,872 05:10:33
22 SWE 708 Ove Siggelin SigBritt STSS Bavaria 38 Cr. 2007-2009 3 35 11:33:19 17:04:00 05:30:41 0,959 05:17:08
29 SWE 529 Anders Nilsson Xtreme STSS X-99 3 36 11:50:44 17:05:23 05:14:39 1,026 05:22:50
35 SWE 56 Peter Nohlin Flow SSVÄ Dehler 34 SV 3 37 11:55:44 17:07:48 05:12:04 1,047 05:26:44
23 SWE 137 Torbjörn Mattsson Elaine TJSS Elan 333 3 38 11:34:59 17:08:20 05:33:21 0,965 05:21:42
3 SWE 249 August Ruckman Hulda TJSS Compis 1 39 11:06:02 17:25:58 06:19:55 0,87 05:30:32
1 SWE 67 Karl-Melker Oskarsson Oskar STSS Accent 1 DNF
48 SWE 489 John Holmgren Loppan GKSS Fenix 1 DNF
14 SWE 65 Lars Malmkvist STSS IOD 2 DNF
15 SWE 69 Mats Wastegård Imagine Yellow STSS IOD 2 DNS
17 SWE 35 Lars-Olof Dahlström woodlouse STSS IOD 2 DNS
19 SWE 146 Lennart Cedenkvist Destiny SSSÖ Dehler 34 2 DNS
34 SWE 180 Patric Wollmersson Rebel Yell GAST First 36.7 3 DNF
40 SWE 6 Lars Wikander Zlatan GKSS Finnflyer 36 3 DNS