SM Laser Standard 2018

Sailwave results for SM och klassmästerkap i Laser 2018 at Kullavik 9 – 10 juni 2018 2018

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo HelmName ISAF Club HelmSex R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Standard SWE 211276 Emil Bengtson SWEEB4 GKSS Man 2.0 3.0 1.0 2.0 (7.0) 3.0 18.0 11.0
2nd Standard SWE 195041 Albin Gipperth SWEAG5 GKSS Man (8.0) 5.0 2.0 1.0 2.0 2.0 20.0 12.0
3rd Standard SWE 211567 Wilhelm Kark SWEWK1 KSSS Man 1.0 1.0 4.0 (35.0 BFD) 1.0 17.0 59.0 24.0
4th Standard SWE 202526 Albin Jonsson SWEAJ21 GKSS Man 5.0 4.0 5.0 (13.0) 6.0 8.0 41.0 28.0
5th Standard SWE 19504 Edvin Gipperth SWEEG7 GKSS Man 11.0 (15.0) 9.0 4.0 5.0 5.0 49.0 34.0
6th Standard SWE 212310 Emil Alnebeck SWEEA20 GKSS Man 13.0 7.0 6.0 3.0 (18.0) 7.0 54.0 36.0
7th Standard SWE 212309 Tomas Nordqvist SWETN4 GKSS Man (12.0) 12.0 10.0 6.0 3.0 6.0 49.0 37.0
8th Standard FIN 207463 Fredrik Westman FINFW1 HSF Man 6.0 2.0 11.0 (35.0 BFD) 10.0 12.0 76.0 41.0
9th Standard SWE 205128 Jacob Kjellsson SWEJK13 GKSS Man 9.0 11.0 8.0 (35.0 BFD) 12.0 4.0 79.0 44.0
10th Standard SWE 198996 William Carlsson SWEWC3 GKSS Man 7.0 8.0 12.0 (35.0 BFD) 8.0 9.0 79.0 44.0
11th Standard SWE 204949 Hugo Svensson SWEHS15 KSSS Man 4.0 22.0 3.0 (35.0 BFD) 4.0 13.0 81.0 46.0
12th Standard SWE 212708 Andreas Ljungberg SWEAL25 KKKK Man (27.0) 13.0 21.0 8.0 9.0 14.0 92.0 65.0
13th Standard SWE 211971 Stefan Sandahl SWESS12 MSS Man 18.0 9.0 (19.0) 10.0 13.0 16.0 85.0 66.0
14th Standard SWE 205110 Martin Hållsten SWEMH14 KSSS Man 16.0 10.0 (20.0) 11.0 20.0 10.0 87.0 67.0
15th Standard SWE 211275 Stefan Jaenson SWESJ8 StSS Man (23.0) 17.0 13.0 5.0 22.0 11.0 91.0 68.0
16th Standard SWE 213050 Niklas Pernvik SWENP02 KKKK Man 14.0 14.0 (24.0) 14.0 15.0 18.0 99.0 75.0
17th Standard SWE 207831 Marcus Magnusson SWEMM6 GKSS Man 3.0 6.0 7.0 (35.0 BFD) 35.0 DNF 35.0 DNC 121.0 86.0
18th Standard SWE 210352 Ulf Myrin SWEUM3 HKKK Man 19.0 24.0 15.0 15.0 14.0 (26.0) 113.0 87.0
19th Standard SWE 203149 Johan Lindstedt SWEJL25 BKSS Man 21.0 (27.0) 16.0 18.0 23.0 15.0 120.0 93.0
20th Standard SWE 8 Gustav Theander SWEGT3 GKSS 24.0 25.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 11.0 1.0 131.0 96.0
21st Standard SWE 211972 Stefan Nordström SWESN4 GKSS Man 15.0 19.0 18.0 9.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 131.0 96.0
22nd Standard SWE 204656 Olof Lundqvist SWEOL2 MSS Man 26.0 20.0 17.0 17.0 16.0 (35.0 DNF) 131.0 96.0
23rd Standard SWE 212308 Kent Holzner SWEKH8 KKKK Man 20.0 28.0 22.0 7.0 (29.0) 24.0 130.0 101.0
24th Standard SWE 210351 David Bourghardt SWEDB7 KKKK Man 25.0 21.0 (28.0) 12.0 21.0 22.0 129.0 101.0
25th Standard SWE 205326 J-O Sandberg SWEJS23 VHSS Man 17.0 23.0 (25.0) 20.0 24.0 19.0 128.0 103.0
26th Standard SWE 210197 Erik Lindén SWEEL16 KSSS Man 10.0 16.0 14.0 (35.0 BFD) 35.0 DNC 35.0 DNC 145.0 110.0
27th Standard SWE 213745 Fredrik Wallander SWEFW7 KKKK Man 28.0 18.0 27.0 (35.0 DNC) 17.0 20.0 145.0 110.0
28th Standard SWE 213039 Michael Wallin SWEMW15 KKKK Man 31.0 (32.0) 23.0 19.0 19.0 21.0 145.0 113.0
29th Standard SWE 213743 Ulf Lundblad SWEUL2 BiKSS Man 29.0 (31.0) 29.0 16.0 28.0 25.0 158.0 127.0
30th Standard SWE 211284 Joakim Dovren SWEJD5 RÅSS Man 22.0 29.0 (30.0) 22.0 25.0 29.0 157.0 127.0
31st Standard SWE 213047 Birger Törnqvist SWEBT1 MKS Man (32.0) 26.0 32.0 21.0 26.0 23.0 160.0 128.0
32nd Standard SWE 214202 David Hallbäck SWEDH7 BiKSS Man 30.0 30.0 26.0 (35.0 BFD) 27.0 27.0 175.0 140.0
33rd Standard SWE 211973 Ann Loren SWEAL22 MKS Kvinna (33.0) 33.0 31.0 23.0 30.0 28.0 178.0 145.0
34th Standard SWE 213742 Henrik Glimstedt SWEHG8 KSSS Man (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 210.0 175.0